خانه / خودت را بشناس / احساس شادی با زندگی در لحظه اکنون

احساس شادی با زندگی در لحظه اکنون

زندگی در لحظه اکنون کاری سخت و نیازمند توجه زیاد است.اگر کمی به افکار درون ذهنت توجه داشته باشی می‌بینی که در اکثر مواقع در حال مرور گذشته هستی و از باقی مانده زمان هم نیمی را در زمان آینده و نیمی را در لحظه اکنون به سر می‌بری.

انسان های خیلی کمی هستند که می‌تونند به راحتی در زمان حال باشند و به گذشته و آینده کاری نداشته باشند.افسوس گذشته را نخورند و نگران آینده نباشند.فقط زندگی در لحظه اکنون را تجربه نمایند.

مرور گذشته در ذهن و توجه به آن برای اکثر آدم‌ها امری عادی است و بسیاری از ما مشغول همین کار می‌باشیم.خودم هم وقتی که با دقت به افکارم توجه کردم متوجه شدم که در بسیاری از اوقات شبانه روز من در گذشته به سر می‌برم و یه مقدار کمی هم به آینده توجه دارم.

متوجه شدم که فقط وقتی حواسم به لحظه اکنون هست احساس شادی در درونم وجود داره ولی هر موقع که در گذشته سیر می‌کنم خبری از شادی نیست.

احساس شادی با زمانی که شما در آن در حال گذر زمان هستی ارتباط داره.فقط لحظه اکنون در خودش تماما” شادی داره ولی گذشته و آینده این طور نیست.

زندگی در لحظه اکنون به این خاطر باعث احساس شادی میشه که شما متوجه زنده بودن و زندگی کردن خودت می‌شوی و چه کسی هست که از خبر زنده بودن خودش نارحت بشه؟! همه با دیدن اینکه زنده هستند و در حال زندگی کردن هستند احساس بهتری پیدا می‌کنند.

زندگی در لحظه اکنون باعث میشه که شما حواستون به داشته‌هاتون در این لحظه باشه و قدردان آن‌ها باشید و از آن‌ها نهایت بهره را ببرید.باعث میشه که شما حواستون به آدم‌های دور‌ و برتون باشه و از بودن در کنار اونها لذت ببرید.

اما اکثر ما آدم‌ها عادت داریم که در گذشته باشیم و بخصوص اینکه عادت داریم افسوس گذشته را بخوریم.اینکه چرا فلان کار را انجام ندادم،چرا فلان کار را انجام دادم،چرا فلان چیز را نخریدم،چرا فلان چیز را فروختم و ….

زندگی در گذشته فقط وقتی ایرادی نداره که همش خاطرات خوب و خوشی را به یاد بیاری و حتی برای یک لحظه هم به موردی برای افسوس خوردن فکر نکنی و البته این هم فقط برای زمانی کوتاه باید باشه.چون اصلن ذات بودن در گذشته خوب نیست.ما خلق نشدیم که یک عمر در گذشته خودمون زندگی کنیم.ما خلق شده‌ایم که زندگی تازه‌ای را رقم بزنیم.

منظور از زندگی در آینده هم برای ما یعنی نگرانی از آینده،اینکه چه اتفاقی می‌افته،چه پیش میاد و … .اما نگاه به آینده فقط زمانی مثبت هست که فقط برای پیدا کردن خواسته‌هایمان باشه.فقط برای برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف‌مان باشه.نه نگرانی و اضطراب از اتفاقات رخ نداده.

برای داشتن احساس خوب و شاد : شما هم نگاهی به افکار روزمره خودتون داشته باشید و ببینید که بیشتر در چه زمانی سیر می‌کنید.بهتر است که توجه بیشتری به لحظه حال داشته باشید و سعی کنید که زندگی در لحظه اکنون را در خود عادت دهید تا به همین سبب احساس بهتر و شادتری داشته باشید.

 

درباره ی مهدی دادخواه تهرانی

مهدی دادخواه تهرانی
من مهدی دادخواه هستم.من در این سایت به شما کمک می کنم که خودتان را بهتر بشناسید،علاقه مندی خود را پیدا کنید و پس از آن از زندگی خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =