خانه / خودت را بشناس / شادی چیست ؟ شادی واقعی چیست ؟ تعریف شادی چیست ؟ | بخش اول

شادی چیست ؟ شادی واقعی چیست ؟ تعریف شادی چیست ؟ | بخش اول

من بحث شادی را در سه بخش برای شما توضیح می‌دهم.در بخش اول به تعریف شادی (happiness)و اینکه شادی واقعی چیست می‌پردازم.در بخش دوم دلایل اینکه چرا شاد نیستیم را مطرح می‌کنم.و در بخش سوم هم به ارائه راهکار و راه‌های عملی برای داشتن شادی در زندگی می‌پردزام.

شادی چیست ؟

ابتدا به تعریفی از شادی ( Happiness ) می‌پردازیم.پاسخی به این سولات که شادی چیست ؟ شادی واقعی چیست ؟

از نظر خودم شادی احساسی درونی است که هیچ عامل بیرونی ندارد و وابسته به هیچ منبع خارجی نیست . احساسی درونی است که شخص دارای احساس خوب و حالتی سرخوش است . احساسی درونی است که با وجود آن فرد دارای شور و هیجان (هرچند کم) است.

شادی وابسته به زمان و مکان نیست.اگر می‌خواهید شادی واقعی را ببینید می‌توانید به کودکان نگاه کنید . به خصوص سن دو تا پنج سال.آنها هیچ قید و شرطی برای شاد بودن ندارند.

آنها را در حال بازی کردن نگاه کنید.مخصوصا” وقتی به تنهایی بازی می‌کنند.هیچ احساس منفی و بدی در آنها  وجود ندارد.فقط و فقط شادی را در دل دارند.ممکن است شما به دنبال خنده و قهقهه از سوی آنها باشید.اگر به دنبال چنین نشانه‌هایی هستید پیشنهاد می‌کنم ادامه همین مطلب را بخوانید.

از نظر ویکی‌پدیا این طور تعریف شادی را بیان شده است : خوشحالی، خرسندی یا شادی، یک حالت روانی است که در آن فرد احساس عشق، لذت، خوشبختی یا شادی می‌کند.

 

شادی چه چیزی نیست ؟

از طرفی دیگر هم می‌توان از روش تضاد به معنای واقعی شادی پی‌برد .در این روش ما به این سوال پاسخ می‌دهیم که شادی چه چیزی نیست ؟

۱- شادی خندیدن نیست :

شادی به معنای خندیدن نیست. چون که بسیاری از مواقع ما شاد هستیم و لزوما” در حال خندیدن نیستیم.خندیدن یکی از نشانه‌های شادی است و خود شادی نیست.

۲- پولدار و ثروتمند بودن نیست :

اگر پولدار و ثروتمند بودن مواقعی باعث شاد بودن باشند ولی لزوما” افرادی که ثروتمند و پولدار هستند همیشه شاد نیستند. آنها هم مواقعی احساسی به غیر از شادی دارند.در حالی که در همان زمان آنها هنوز ثروتمند هستند.

۳- رسیدن به هدف و مقصد نیست :

رسیدن به هدف شادی نیست.بلکه یکی از عوامل ایجاد احساس شادی است.ما به دنبال این هستیم که در طول مسیر هم شاد باشیم.منظور هدف و مقصد امثال این موارد است : پیدا کردن شغل مورد نظر،یافتن عشق مورد نظر،خاتمه یک پروژه ،قبولی در کنکور و …

۴- سلامتی نیست :

چه بسیارند افرادی که در عین حال که دچار بیماری هستند ولی احساس شادی را د ردل خود دارند.وچه بسیارند افرادی که از سلامتی کامل جسمانی برخوردارند.ولی هیچ گونه احساس شادی ندارند.و حتی بیشتر مواقع اندوهگین هستند.

۵- رضایت از شرایط و زندگی نیست :

برای این مورد هم مثال‌های فراوانی را می‌توانید در اطراف خود بیابید.افرادی که از شرایط خود و از زندگی راضی نیستند.ولی آدم‌های شادی هستند.و اشخاصی که از زندگی خود راضی هستند.اما هنوز احساس شادی را ندارند.

۶- مهمانی و پارتی و رقص نیست :

این از مواردی است که هم می‌توان در لیست عوامل ایجاد کننده شادی آورد.و هم نشانه‌ای از شاد بودن.اما خود آن به معنای شادی واقعی نیست.

 

شادی و خوشحال بودن 

در ابتدا می‌خواستم در مورد اینکه آیا شادی و خوشحال بودن تفاوتی دارد یا نه بنویسم.اما بهتر دیدم برای اینکه این نوشته یک مطلب یک طرفه نباشد.و شما خواننده گرامی هم همراه با من باشید.این مورد را به صورت یک سوال مطرح می‌کنم.دوست دارم شما هم پاسخ خود را در پایین همین صفحه در قسمت ارسال دیدگاه بنویسید.

— به نظر شما آیا بین احساس شادی و خوشحال بودن تفاوتی وجود دارد؟


ساختار مطالب مربوط به موضوع شادی :

۱- شادی چیست ؟
۲- چرا شاد نیستیم ؟
۳- چطور شاد باشیم ؟

امیدوارم که همیشه شاد باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 13 =